כיצד בוחרים עורך דין במרכז הארץ

מאת: עו"ד אלי שמעוני

אין זה סוד שבישראל מספר עורכי הדין הוא מהגבוהים במערב. כיום רשומים בלשכת עורכי הדין למעלה מ-100 אלף עורכי דין, כאשר על פי הערכות קרוב לחמישים אלף מהם פעילים. על פי מספרי הלשכה, בישראל יש עורך דין אחד לכל 100 תושבים – מספר שאין כמותו בכל העולם. מן הסתם, מספר עורכי הדין במרכז הארץ הוא הגבוה ביותר.

לפי נתוני הלשכה, בתל-אביב נמצאת כמות עורכי הדין הגבוהה ביותר בישראל (ובכלל בעולם ביחס לאוכלוסייה) – עורך דין אחד ל-32 תושבים. אחריה ערים אחרות במרכז דוגמת רמת השרון, רמת גן, הרצליה וגבעתיים, מה שמלמד שהיכולת למצוא עורך דין במרכז הארץ היא אולי גבוהה, אך אפשרותו של עורך דין במרכז להתבלט מעל השאר היא קשה ודורשת לא מעט משאבים.

במידה ואנו מחפשים עורך דין במרכז, עלינו לבדוק מספר פרמטרים על מנת למצוא את האדם המתאים ביותר שייצג אותנו. לפני שנסביר כיצד נעשה זאת, נוציא מן המשוואה את הגורמים הברורים מאליהם כגון תחום ההתמחות שכמובן צריך להיות בנושא שאנחנו מחפשים, העלויות של עורך הדין צריכות להיות מותאמות לתקציב שבידינו וכן כמובן שהוא צריך להיות פעיל וזמין בכל עת.

אז כיצד מאתרים עורך דין במרכז הארץ?

ראשית, על פי הניסיון. חשוב שיהיה זה עורך דין שהתמחה בתיקים בסדר הגודל של התיק שלנו. מומלץ לבדוק את ניסיונו על פי תיקים מן העבר שאותם ניהל. חשוב לראות כיצד טיפל באותם תיקים וכן מה היו תוצאות המשפטים.

שנית, האסטרטגיה של עורך הדין. לכל עורך דין יש אסטרטגיה משפטית שונה ותחום שונה, אם רשלנות רפואית, קניין רוחני ועוד. יש מי שפונה לכיוון של פשרה ויש מי שמעדיף ללכת למשפט ולהביא לניצחון של הלקוח. בהתאם ליכולות ולרצונות שלכם רצוי שתבררו היכן עומד עורך הדין שלכם והאם הוא מתאים לכם.

שלישית, ראוי לבחון איזה כוח אדם עומד לרשות עורך הדין. האם מדובר במשרד של עורך דין בודד, שיהיה כל כולו בתיק שלכם אבל לא בטוח שתהיה לו היכולת לעבור על כל הגורמים שהצטברו בתיק, או האם מדובר במשרד גדול עם עוזרים משפטיים ועוזרים אישיים, אך עורך הדין עצמו לא יהיה זמין עבורכם כי הוא מנהל במקביל עוד כמה וכמה תיקים. קחו בחשבון שבכל מקרה, מדובר על מערכת ארוכה וממושכת.

למה צריך לשים לב בעת בחירת עורך דין?

לסוגיה אחת חשוב מאוד לשים לב –  האם לבחור עורך דין צעיר או עורך דין ותיק. יש הסבורים שעורכי דין צעירים, גם אם הם פחות מנוסים, הם יותר נלהבים ומכאן שהם יעבדו קשה יותר בשביל עזור לכם לנצח. לעומת זאת לעורך דין ותיק יש ניסיון, קשרים, ידע לספק לכם תשובות אחרות ואולי יותר טובות, אך אם התיק שלכם לא גדול מספיק או לא חשוב מספיק, יכול להיות שהוא לא יעשה הכל בשביל לנצח. אולי הוא לא נזקק לכך עבור הרזומה שלו ואולי הוא חושב שמספיק ניצחון אבל לא במחיר שאתם רוצים. לפעמים דווקא בחירה בעורך דין צעיר ורענן טובה יותר.

לסיום, את הבחירה שלכם מומלץ לעשות בהתאם לצרכים שלכם, הן המשפטיים והן אחרים, ייתכן שעורך הדין יוכל לעזור לא רק במשפט אלא גם לאחריו.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי, מקרקעין ונדל"ן, ירושות, קניין רוחני, תביעות ייצוגיות ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: