ליטיגציה מסחרית, מתי זקוקים לה?

מאת: עו"ד אלי שמעוני

ליטיגציה מסחרית היא בעצם התדיינות וייצוג בערכאות שונות (בתי משפט, בוררויות, ועדות, רשויות ועוד..) בתיקים אזרחיים המכילים מרכיבים מסחריים גרידא. לדוגמא: חוזים והסכמים בתחומי העסקים השונים (בנייה, מסחר, הפצה, ייצור, בנקאות, מסחר בינלאומי וכו'…), תאגידים,  קניין (מקרקעין), שטרות, חיובים,  תובענות ייצוגיות ועוד… בדרך כלל התדיינות זו מורכבת יותר מהתדיינות בסכסוך אזרחי רגיל. גורמים רבים מצטרפים למסגרת הסכסוך כמו צדדים שלישיים וחוקים נוספים החלים על המקרה, כמו הגבלים עסקיים וחוזים אחידים.

ליטיגציה מסחרית מצריכה משרד עורכי דין בעל אורנטציה מסחרית.

ללא הבנה בעסקים, יהיה קשה לעורך דין מן השורה להתמודד עם התדיינות בתחום זה. התחום המסחרי חולש גם על חברות ותאגידים, ליווי עסקאות, משא ומתן, הסכמי סחר מקומיים ובינלאומיים ויכולת מיקוח והתנהלות מול גופים מסחריים ואינדיבידואלים כאחד. הכרת עסקו של הלקוח מכל צדדיו מאפשרת לעורך הדין המייצג להציג עמדותיו טוב יותר כלפי כל טריבונל שיפוטי.

ייצוג גופים מסחריים או בעלי עסקים מצריך חשיבה מחוץ לקופסא עם יכולת הבנה בניהול סכסוכים מורכבים בעיקר מחוץ לכותלי בית המשפט, לרבות בהליכי גישור ובוררות. ההבנה כי לעיתים כדאי לפתור הסכסוך מחוץ לכתלי בית המשפט יכולה לתרום המון לקידום הפן המסחרי על המשפטי, וליטיגטור מתמחה בתחום מבין זאת ופועל בהתאם. גם בתוך כותלי בתי המשפט, להדגשת העניין המסחרי והכדאיות בתוך ההליך יש השפעה על השופט והצדדים. הדרך האופטימאלית לפתרון הסכסוך במינימום נזק לעסק הנדון ולצדדים. גישה מסחרית יכולה להביא הסכם טוב יותר עבור הלקוח, לא רק משפטית, אלא גם עסקית-מסחרית. לכן, עורך דין עם הבנה עסקית יכול לייצר עמדות טובות ונוחות הרבה יותר ביצירת הסכם מסחרי.

הייצוג (ליטיגציה מסחרית) הינו מקצוע בפני עצמו.

יש להכיר בכך.
היכולת לנהל דיון ואינטרקציה עם בעלי הדין והשופט אינה מובנית בכל אדם או עורך דין, נבון וחכם ככל שיהיה. ייצוג בבתי משפט דורש מיומנות, יכולת ביטוי, יכולת ניהול דיון ויכולת הצפה והדגשת עובדות המסייעות ללקוח.

אתה עתיד להכנס להסכם מסחרי? מתהווה בפניך סכסוך מסחרי? מה לעשות?
1. לא לנסות להסתדר לבד, הכלים שברשותך מצומצמים מאוד ועלולים לגרום יותר נזק מאשר תועלת.
2. להעלות על הכתב כל סיכום ולתעד התנהלות, שיחות, הסכמות ומסמכים.
3. להיוועץ עם עורך דין כיצד לפעול. מכיוון שכל מקרה נבחן לגופו.

אם נגשים להליך משפטי, למה לצפות?
1. זהו תהליך שאורך זמן (בין 12 חודשים ל- 32 חודש בד"כ, לעיתים אף יותר). לא מעט זמן. ולפעמים נחוצים צווים בכדי למנוע מהצד המפר לבצע פעולות.
2. להוצאות שונות כמו: שכר טרחת עורך דין, אגרות וחוות דעת שונות.
3. לפסק דין שמסתכל על כל הצדדים (המפר, הנפגע והציבור).
4. לא להתמהמה בהגשת תביעה, התיישנות בתביעות מסוג זה הינה 7 שנים (ברוב המקרים).
5. להיות מוכן לפשרה.

עורך דין ליטיגציה.

עמידה מול בית המשפט היא לא עניין של מה בכך. לא כל עורך דין יכול לעלות על חליפה ולהיכנס אל תוך אולם בית המשפט, גם בגלל שמדובר על הכשרה מקצועית ספציפית, וגם בגלל שמדובר על אופי אישי של עורכי דין שעוסקים בתחום ליטיגציה. כלומר, אם ברור לכם שאתם מעוניינים להגיש תביעה לבית המשפט, אתם חייבים לחפש מבעוד מועד עורך דין ליטיגציה מקצועי וביחד איתו לבנות את התיק שלכם, באופן הנכון תוך תשומת לב לפרטים הקטנים ותוך יצירת תהליך העבודה אשר מכין אתכם ליום שבו תצטרכו לעמוד מול בית המשפט. אנחנו, אנשי הצוות המקצועיים של משרד עורכי הדין אלי שמעוני, מספקים שירותי עורך דין ליטיגציה ועוזרים לכם להתמודד עם מגוון רחב של תיקים מסוגים שונים.

מה הן היכולות של עורך דין ליטיגציה?

יכולותיו המרכזיות של עורך דין ליטיגציה הן קודם כל עמידה מול בית המשפט. יש עורכי דין שתפקידם הוא לבנות תיקים, יש עורכי דין שתפקידם הוא לייצר מסמכים משפטיים ויש עורכי דין שנולדו לעמוד מול בית המשפט ולטעון טיעונים משפטיים בצורה הכי ברורה והכי הגיונית שיש. ככל שמדובר על תיק משפטי מורכב יותר, כך הצורך שלכם לקבל עורך דין ליטיגציה מוכשר יותר ומנוסה יותר רק הולך וגדל. והמטרה, היא לעבוד בשיתוף פעולה עם עורך הדין בשביל להגיע למצב שבו אתם לוקחים את ההחלטות הנכונות, ומגיעים להישגים המשפטיים תוך מינימום השקעה של זמן ומאמצים.

האפשרויות נפתחות בפניכם לשמור על העסק שלכם.

אם הסיבה שבגללה אתם צריכים עורך דין ליטיגציה היא כי אתם צריכים לשמור על העסק שלכם, אז חשוב מאוד לבחור עורך דין שמשלב בין מיומנויות ליטיגציה לבין מיומנויות של עיסוק בתחום המסחרי. זה יכול להיות מורכב מאוד אבל בהחלט חשוב, ולכן המטרה שלכם היא לחפש את משרד עורכי הדין הנכון ביותר למשימה. אנחנו, אנשי הצוות המקצועיים של משרד עורכי הדין אלי שמעוני, נלמד את המצב המשפטי שבו אתם נמצאים, ונעזור לכם לקחת את ההחלטות הנכונות על בסיס שנים רבות של ידע ועל בסיס יכולות ליטיגציה מתקדמות במיוחד.

עורך דין ליטיגציה מסחרית.

אתם פועלים באופן יומיומי בסביבה מסחרית על מנת לנהל את העניינים הכלכליים של העסק שלכם, בכדי לייצר תהליכי עבודה נכונים מול גורמים שונים. יחד עם זאת, לעיתים אתם מוצאים את עצמכם בסיטואציה שבה אתם חייבים להגן על הזכויות שלכם ואתם מאוד רוצים לקבל שירותי עורך דין ליטיגציה מסחרית, אשר יאפשרו לכם לעמוד בבית המשפט ולהגן על העסק שלכם כאשר מישהו מנסה לפגוע בכם. גם מבחינת גניבת זכויות מסחריות וגם מבחינת התמודדות עם הפרת חוזה בתנאים כלכליים כאלו ואחרים, הידע והניסיון של אנשי הצוות המקצועיים של משרד עורכי הדין אלי שמעוני, יכול לייצר בשבילכם בדיוק את סוג השירות שאותו אתם רוצים לקבל כך שאתם תצליחו להתרכז במה שחשוב באמת, קידום העסק שלכם.

עורך דין ליטיגציה מסחרית – מלווה אתכם בכל דיון: היכולות של עורך דין ליטיגציה מסחרית לספק ליווי משפטי אבל גם להסביר לכם את הסיטואציה שבה אתם נמצאים, הן מאוד מגוונות. קודם כל בגלל שמדובר על עורך דין מומחה בתחום הייצוג המשפטי, ולכן הוא מבין בדיוק מה צריך לקרות בבית המשפט ואילו טקטיקות יכולות לעזור לכם. אבל מעבר לכך, מפני שעורך הדין משקיע לא מעט זמן ולא מעט משאבים בלמידה והכרות, גם של החברה שלכם וגם של הסיטואציה המיוחדת שבה אתם נמצאים כעת. והכל, בשביל להגיע למצב שבו אתם מקבלים את הפתרונות הדרושים לכם במלוא מובן המילה ותוך תשומת לב לכל הפרטים הכי קטנים שיש.

תביעה אינה עניין כה מורכב כשיש איש מקצוע לצידך.

בהנחה ואתם לא באמת מומחים בעולם המשפטי, אז החשיבות של ליווי מקצועי של עורך דין ליטיגציה מסחרית היא חשיבות עליונה. מגיע לכם לדעת שיש מישהו שדואג לכל הצרכים שלכם. וחשוב לבנות את תהליכי העבודה הנכונים על בסיס הידע והניסיון של אנשי הצוות המקצועיים. אנחנו, במשרד עורכי הדין אלי שמעוני, לומדים את התיק שלכם לעומקו ויודעים איך לתת פתרונות, והכל תוך תשומת לב לפרטים הכי קטנים וניהול נכון של משא ומתן משפטי.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: