תביעה כספית

מאת: עו"ד אלי שמעוני

לרוב, בתביעה אזרחית הסעד המבוקש יהיה סעד כספי. בין אם מדובר בהשבת כספים, במימוש חיוב חוזי או בתביעה נזיקית לפיצויים, בסופו של דבר התביעה היא תביעה כספית. כבר כאשר מנסחים את כתב התביעה, עוד לפני הגשתו לבית המשפט חשוב להעריך את סכום התביעה. סכום הכסף המבוקש הוא זה שיקבע לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה. תביעה בסכום של עד 33,800 ₪ ניתן להגיש לבית המשפט לתביעות קטנות או לבית משפט השלום, תביעה בסכום של עד 2.5 מיליון ₪ תוגש לבית משפט השלום, ובתביעה בסכום העולה על 2.5 מיליון ₪ ידון בית המשפט המחוזי.

בכל מקרה בו שוקלים להגיש תביעה כספית מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה במשפט אזרחי אשר יוכל לדאוג שהתביעה הכספית תוגש בהתאם לדרישות החוק והתקנות.

חישוב סכום התביעה.

מעבר לשערוך הכללי של הסכום הנתבע, יש לפרט בכתב התביעה מהם הנזקים או העילות עבורם מתבקש הסעד הכספי, וכאשר מדובר במספר נזקים או עילות יש לציין מהו הסכום הספציפי מתוך כלל הסכום הנתבע, הנדרש עבור כל נזק או עבור כל עילת תביעה. חשוב לדעת שבית המשפט לא יפסוק סעדים כספיים בסכום העולה על הסכום המבוקש בתביעה וחשוב לא להעריך את הסכום בחסר. יחד עם זאת, בתי המשפט אינם רואים בעין יפה מקרים בהם יש פערים גבוהים בין סכום התביעה לבין הסכום שנפסק בפועל. במצבים מסוג זה ייטו בתי המשפט שלא לפסוק הוצאות. על כן חשוב, ככל הניתן, להעריך את סכום התביעה בצורה המדויקת ביותר, ובעת הצורך, אף להיעזר במומחים חשבונאיים כגון רואי חשבון ומנהלי חשבונות בטרם מחליטים על סכום התביעה הכספית.

תביעה כספית עבור נזקים מיוחדים ועבור נזקים כלליים.

כאשר התביעה הכספית נעשית בגין נזקים מיוחדים (המכונים גם נזק ממוני) יצטרך התובע להוכיח בבית המשפט שהסכום המבוקש בתביעה אכן שווה ערך לנזק שנגרם לו בפועל. כלומר אם התביעה עוסקת בירידה ברווחים עקב פעולות של הנתבע, יש להוכיח שאכן היתה ירידה ברווחים, שהירידה ברווחים זהה לסכום הנדרש בתביעה עבור נזק זה, ושהירידה ברווחים הינה תוצאה של פעולות הנתבע.

כך לדוגמא, בחודש אפריל 2015 פסק בית המשפט השלום בצפת בתביעה על אובדן רווחים במטע עקב תקלה באספקת המים. בית המשפט קבע כי על מנת שיזכה תובע בתביעתו עליו להוכיח את היקף הנזק שנגרם לו ואין די בכך שביהמ"ש משתכנע בקיומו של נזק. בית המשפט קבע כי חוות דעת המומחה אודות אבדן הרווח לא התבססה על ראיות אובייקטיביות כמו מסמכים חשבונאיים או דוחות מס הכנה אלא על נתונים סטטיסטיים שאינם מהווים הוכחה מספיקה. על כן קבע בית המשפט כי התובע לא הוכיח את הנזק הכספי שנגרם לו ודין התביעה להידחות (ת"א 1625/01 חדד בגיד נ' מושב עלמה). לעומת זאת כאשר התביעה הכספית נעשית עבור נזקים כלליים דוגמת עוגמת נפש או פגיעה בשם הטוב, בית המשפט יבצע אומדן והערכה של הנזק הכספי שנגרם, ועל התובע רק להוכיח שאכן נגרם לו נזק.

תביעה כספית ללא הוכחת נזק.

ישנם מספר חוקים המאפשרים לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק, כלומר תביעה כספית בסכום הקבוע בחוק. המטרה של תביעה כספית מסוג זה היא לאפשר לנפגע לקבל פיצויים גם כאשר קשה מאוד להוכיח את הנזקים שנגרמו לו ולבצע הערכה כספית שלהם. סעיפים המאפשרים לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק ניתן למצוא, בין היתר, בחוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988, בחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח-1998 ובחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: