שירותים משפטיים בישראל לתושב חוץ

מאת: עו"ד אלי שמעוני

לא פעם קורה שתושב חוץ זקוק לשירותיו של עורך דין בישראל. נתייחס למספר מצבים נפוצים בהם תושב חוץ זקוק לשירותים משפטיים; חשוב להבין שמדובר ברשימה קצרצרה, ממש דוגמית, ביחס למספר הרב של תרחישים בהם נעזרים תושבי חוץ בעורך דין ישראלי. כמו כן, נציע לתושבי חוץ כיצד לבחור בחוכמה עורך דין המספק שירותים משפטיים בישראל.

פתיחת חשבון בנק עבור תושב חוץ

תושבי חוץ שהם אנשי עסקים, ומבקשים לעשות עסקים בישראל, זקוקים לחשבון בנק ישראלי. ראשית, חשוב להבין שתושב חוץ אינו מורשה לפתוח חשבון בנק בישראל עבור עסקיו, אלא אם הוא עושה זאת במסגרת של חברה בע"מ. משום כך, נדרש עורך דין שיפתח עבורו חברה בישראל (או להירשם כחברת חוץ); לאחר מכן, על מנת שהחברה תוכל לקיים פעילות עסקית, על עורך הדין להמציא לבנק מסמכים רבים, על מנת לפתוח בהצלחה חשבון בנק שכזה (מדובר בפעולה ביורוקרטית מן המעלה הראשונה). לאחר יצירת המסמכים הרבים בצורה מושלמת, יש להגיע לבנק לפגישה פיזית ולפתוח חשבון בנק.

רכישת נכס מקרקעין עבור תושב חוץ

תושבי חוץ רבים, בעיקר יהודים מארצות הברית וממערב אירופה, בוחרים בשנים האחרונות לקנות נכסים בישראל, על כל צרה שלא תבוא. כאשר אלו נעזרים בעורך דין מקצועי, המתמחה במתן שירותיים משפטיים עבור תושבי חוץ, למעשה הם אפילו לא נדרשים פיזית להיות נוכחים בישראל (אלא אם הם מעוניינים בלקיחת משכנתא בבנק). בעסקאות אלו, עורך הדין מבצע עבור הלקוח את כל הבדיקות המקדימות, בודק שהנכס נקי מסכנות משפטיות כגון שיעבודים, פגמים בשרטוט, שאין בעיות או קשיים משפטיים מצד המוכר וכדומה; לאחר מכן, וכאשר הכל בטוח לרכישה, מנסח עורך הדין הסכם מכר יציב ובטוח, עליו יכול הלקוח לחתום באמצעות מיופה כוח.

ענייני הדין האישי

כנראה שהמצבים הרווחים ביותר בהם תושב חוץ נזקק לשירותים משפטיים, נוגעים לדין האישי, כגון ענייני ירושה, גירושים וכדומה. למשל, כאשר תושב חוץ הוא יורש של אזרח ישראלי (בין אם על פי צוואה, ובין אם לפי חוק מכוח דיני הירושה), לא פעם תושב החוץ נעזר בעורך דין להסדרת ענייניו המשפטיים. עורך הדין מגיש עבורו צו ירושה (או צו קיום צוואה), וכן פועל לשם העברת הבעלות על נכסיו של המנוח, קבלת כספים מחשבונות בנק של המנוח, קרנות, כספי ביטוח ועוד. לעתים ישנם סכסוכי ירושה בין היורשים, הגשת ערעור על תקפותה של צוואה, ועוד.

מה צריך לחפש בעורך דין הנותן שירותיים משפטיים לתושבי חוץ?

ראשית, עורך דין הנותן שירותים משפטיים לתושבי חוץ, חייב להיות חמוש באנגלית מעולה. עבור עורכי דין ישראלים, זה לא מובן מאליו: נכון, אנחנו מדינה שבה אנגלית היא לגמרי שפה שנייה, אבל יש הבדל אנגלית טובה, לבין רמת האנגלית הנדרשת לצורך מתן שירותים משפטיים לתושבי חוץ: יש הרבה מונחים משפטיים באנגלית, שהמשמעות שלהם במשפט האנגלו-אמריקאי מעט שונה מזו אצלנו, וחייבים להיות מודעים לאבחנות ולניואנסים. התקשורת בין הצדדים חייבת להיות מדויקת, על מנת שעורך הדין ינגיש ללקוח שלו את המצב המשפטי בצורה המדויקת והנכונה ביותר.

נושא חשוב נוסף הוא זמינות של עורך הדין ללקוח שלו. לא פעם עורך הדין והלקוח נמצאים באזורי זמן שונים, מה שמקשה לעתים על אינטראקציה נוחה ביניהם. עורך הדין חייב להיות זמין עבור הלקוח, לענות להודעות תוך זמן תגובה סביר, ולתת ללקוח את ההרגשה שהוא "בתוך הלופ", ושעורך הדין מטפל בכל העניינים בצורה מקצועית ומדויקת.

כמו כן, חשוב לבדוק כי מדובר בעורך דין מקצועי, המתמחה בהיבטים רבים הנוגעים למשפט ועסקים: פתיחת חברות וישויות משפטיות נוספות, מתן ייעוץ בענייני מיסוי, מתן ייעוץ בנושאים הנוגעים לקניין רוחני, ענייני שילוח בינלאומי, וכל היבט משפטי אחר שיכול לבוא בזיקה לנושא של שירותים משפטיים עבור תושבי חוץ. עבור הלקוח, עורך הדין הוא "הנציג" שלו לכל דבר משפטי, ולכן חשוב שעורך הדין הזה יהיה עורך דין בעל ניסיון בטיפול מקצועי בהיבטים משפטיים רבים ככל האפשר.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: