קניית נכס בישראל

מאת: עו"ד אלי שמעוני

כל נכס נדל"ני מטבעו דורש הערכות מוקדמת ורבת היקף, סדר הגודל של קניית נכס בישראל שונה ממהותו מכל קנייה אחרת ודורש בדיקה משפטית מעמיקה על מנת לוודאות הליך קנייה תקין והעברת בעלות חלקה.

חיפוש ראשוני.

אומנם האינסטינקט הראשוני אומר לפנות למשרד תיווך המתמחה בשיווק ומציאת פתרונות דיור, אך בהחלט כדאי לשקול תחת זאת פנייה למשרד עו"ד המתעסק גם בהליך חיפוש הנכס עבור הלקוח, בפרט כשהקנייה מתבצעת מעבר לים, זאת מכיוון שמשרדי תיווך מטבעם נוגעים בדבר ומטרתם העיקרית הינה מכירת נכסים שבבלעדיותם, בניגוד לעו"ד, אשר הינו אובייקטיבי ומטרתו ניהול האינטרס שלכם, בהתאם למטרת הקנייה שלכם וכמובן שיכלול לא רק שמירה על האינטרסים של הקונה (הלקוח), אלא גם ידאג לפעול על פי חוק לטובת הלקוח, לבדוק את הדורש בדיקה ללעגן את הדרוש טיפול.

בדיקות טרום קניית נכס בישראל.

עורך דין המנהל השקעות נדל"ניות של הלקוח לרוב יאתר את הנכסים הפוטנציאלים עבור הלקוח ויסנן את הנכסים. לאחר שהנכס הרצוי נמצא, ישנם מספר דברים שמן ההכרח לוודאות עוד לפני אישור קניית נכס בישראל, רובם נמצאים בנוסח הטאבו (רישום מלשכת מקרקעי ישראל), ניתן להוציאו בעלות  באתר האינטרנט של שירות התשלומים הממשלתי.

זהות בעל הדירה וסוג הבעלות.

נוסח הטאבו כולל את מספר הזהות של בעל הכנס, עליכם להשוות את מספרו למספר הזהות הרשום בטאבו, לעיתים הנכס טרם נרשם בטאבו ויש להשלים בדיקה על ידי בקשת טופס אישור זכויות ממנהל מקרקעי ישראל. בנוסף, יצוין בנוסח הטאבו גם סוג הבעלות הקיימת על הדירה, תיתכן בעלות משותפת או חכירה לדורות, ועל הקונה לדעת בפני מה הוא ניצב.

גודל הנכס והנלווה.

הבטחות המוכר בקשר לחנייה הכפולה או המחסן, נדרשים לבדיקה מדוקדקת אל מול הטאבו, הכולל מעבר לגודל הנכס והתוספות הנלוות, גם את תשריט הדירה המלא, בו תוכלו לבדוק איך תוכננה הדירה והאם נעשו בה שינויים, כך לא תופתעו אם לדוגמא, קיר ספציפי בדירה בנוי באיכות שונה ויתחיל לדלוף. כבר בשלב זה חשוב להדגיש, שעל אף שבדיקות אלה אפשריות גם בצורה עצמאית ומבלעדי ייצוג משפטי, אינה דומה בדיקת עו"ד מנוסה לבדיקה מהירה ומוגבלת בזמן שלכם תוך ביקור ייעודי בארץ.

חובות ושעבודים.

טאבו מעודכן כולל גם מידע בסיסי בקשר לחובות ושעבודים על הנכס. דוגמת הערות אזהרה, משכנתא, שעבודים וגם הוצאות לפועל. בשלב זה חשוב להדגיש כי על אף שלרשות בעל הנכס ככל הנראה טאבו, מומלץ להוציא את הנוסח המעודכן בעלות מהאתר, ישנם לעיתים שינויים וחשוב שתעודכנו בכולם. רשם המשכונות מחזיק גם הוא ברישומי שעבודים וחובות, ולעיתים שעבוד או חוב נמחק מרישומי הטאבו אך נשאר ברישומי רשם המשכונות, וכן להיפך. על כן בדיקת שניהם הכרחית. מעבר לכל זה, שווי הנכס נקבע גם על פי הסובב, ועל כן חשוב לבצע בדיקה כוללנית של מצב המגרשים שסביבו, ומה מתוכנן להיבנות, אם בכלל, באזורים הסובבים, זאת באמצעות בדיקה בוועדה המקומית לענייני תכנון ובנייה. קניית נכס בישראל אינה תהליך פשוט, ומימלא הוא תהליך יקר, לכן יש חשיות לבחון את כל הבטי הקניה וראייה כוללת כזו מציע עורך דין המתמחה בנדל"ן שבקיא בדין הישראלי ובשוק הנדל"ן.

משא ומתן וביצוע הרכישה בפועל.

לאחר שההחלטה לרכוש את הנכס התקבלה, בא שלב הסיכום הסופי על מחיר ודרכי התשלום. יש לוודאות שהעו"ד האחראי על סיכום החוזה מעורה בכל פרטי הנכס, החל מפרטי תכנון הנכס ושינויים שבוצעו בו וכלה בשעבודים שישנם או אינם על הנכס, זאת ע"מ לוודאות שחדלות פירעון עתידית של המוכר, או בנייה בלתי חוקית שבוצעה בנכס לא תפגע בכם בעתיד.
הדרך הטובה ביותר לוודאות זאת הינה ניהול הליך הרכישה מתחילתו ועד סופו על ידי משרד עו"ד אחד, האחראי לנהל את רכישת הנכס בצורה הטובה ביותר תוך דאגה לשלל האינטרסים שלך כלקוח ומתוך הבנת הדין הישראלי ומשמעויותיו. עטרך דין נדל"ן יוכל גם לנהל את הטיפול בנכס, בעיקר אם אינכם מתגוררי בישראל וימנע כאבי ראש רבים ומיותרים.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: