ליטיגציה אזרחית

מאת: עו"ד אלי שמעוני

פירושה של המילה ליטיגציה בעברית היא התדיינות. כאשר משתמשים במילה ליטיגציה בהקשר המשפטי הכוונה היא לייצוג לקוחות בבתי משפט. ליטיגציה אזרחית פירושה ייצוג לקוחות בבתי משפט בתיקים העוסקים במשפט אזרחי על כל תחומיו – דיני חוזים, קניין, נזיקין, משפט מסחרי וכיוצא בזה. קיימת כמובן גם ליטיגציה פלילית שהעוסקים בה מייצגים נאשמים במשפטים פליליים. עורך דין העוסק בליטיגציה מכונה "ליטיגטור". הליטיגציה האזרחית דורשת מיומנות רבה ומומלץ לוודא כי העורך דין אליו פניתם אכן בעל ניסיון בליטיגציה אזרחית. חשוב לדעת כי לא כל עורך דין המתמחה בתחום מסויים אשר יכול לספק ייעוץ משפטי מעולה, הינו גם ליטיגטור שמייצג לקוחות בבתי משפט. עורכי דין רבים אינם מופיעים כלל בבתי משפט אלא רק עוסקים בייעוץ משפטי.  מאחר שלא כל עורך דין עוסק בייצוג בבתי משפט, כאשר אנחנו זקוקים לעורך דין על מנת שייצג אותנו בבית משפט יש לפנות לעורך דין שליטיגציה אזרחית היא עיקר התמחותו.

ליטיגציה אזרחית – ניהול הההליך בבית המשפט.

עורך דין המתמחה בליטיגציה אזרחית אמון בעצם על ניהול התיק, בין אם מטעם התביעה ובין אם מטעם ההגנה, גם בשלבי ההכנות מחוץ לבית המשפט וגם בשלבי הטיעון מול השופט. עורך דין המנהל תיק כליטיגטור מגדיר מה המטרה בניהול התיק, מתכנן את האסטרטגיה המשפטית בה הוא ינקוט כדי להשיג את המטרה ואוסף את כל הראיות להם הוא זקוק כדי ליישם את האסטרטגיה שלו. כחלק מניהול התיק על עורך הדין העוסק בליטיגציה אזרחית לנסח את כתבי הטענות, להכין תצהירים וחוות דעת מומחים. עליו להכין את העדים לחקירה ולחקירה הנגדית וכמובן לנהל בבית המשפט חקירת עדים, חקירה נגדית וחקירה חוזרת. הליטיגטור גם אמון על הכנת הטיעונים והסיכומים בכתב ועל הצגת הטיעונים והסיכומים בעל פה למול השופט. אחת הנקודות החשובות ביותר בניהול תיק היא היכולת להתמודד טקטית עם ההתרחשויות השונות במהלך הדיון המשפטי. בין אם מדובר בעדות מפתיעה, טענה חדשה או שאלה מהשופט, על עורך הדין העוסק בליטיגציה משפטית להיות ערוך לכל התפתחות ותרחיש אפשריים ולדעת כיצד להגיב להם בצורה שתשרת את טובת הלקוח.

בקיאות בסדרי הדין.

על עורך דין העוסק בליטיגציה אזרחית להיות בקיא בכל כללי סדר הדין האזרחי. סדר הדין האזרחי הוא בעצם אסופה של מאות כללים הקבועים בחוק ובתקנות המסדירים את אופן ניהול ההליכים המשפטיים. סדרי הדין הם מקיפים ונוגעים לכל שלבי ההליך המשפטי החל מהכנת והגשת כתבי הטענות דרך כללי חקירת עדים וכלה בערעור על החלטות ופסקי דין. לעיתים סדרי הדין נראים טכניים מאוד ולא חשובים, אך ישנם מקרים בהם התביעה כולה יכולה לקום וליפול על יישום נכון של כללים אלו. כך, לדוגמא, בחודש מרץ 2015 דחה בית המשפט העליון בקשה לקיום הליכים מקדמיים בתיק מסויים מאחר שחלפה מסגרת הזמנים בה ניתן לקיים הליכים מסוג זה. בפסק הדין צוין כי זו טעות נפוצה של בעלי דין להמתין לישיבת קדם המשפט בתיק על מנת להעלות לראשונה בקשות לגילוי מסמכים ושאלונים. זאת בעוד שהמצב הרצוי על פי התקנות הוא, שהצדדים יגיעו לישיבת קדם המשפט לאחר שמיצו את ההליכים המקדמיים ביניהם, ובקדם המשפט יידונו רק במחלוקות שקיימות ביניהם באשר להליכים המקדמיים זאת לאחר שהוגשה בקשה בכתב על ידי הצד המעוניין (רע"א  8113/14 טלי ונטורה קינג ואח' נ' אופיר טורס בע"מ ואח'). ניתן להניח שעורך דין המתמחה בליטיגציה אזרחית ובעל ניסיון בתחום, כולל בקיאות בסדרי הדין האזרחיים, היה פועל על פי הכללים והתקנות ומגיש את הבקשות במועד הנכון ובכך זוכה ליתרון בניהול המשפט.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: