התנגדות לצו קיום צוואה או לצו ירושה

מאת: עו"ד אלי שמעוני

כאשר אדם נפטר בטרם הספיק לחלק את העיזבון שהותיר אחריו בין יורשיו, יש להגיש לרשם לענייני ירושה בקשה לקבלת צו מתאים. כאשר הנפטר הותיר אחריו צוואה יש לבקש צו קיום צוואה אשר נותן תוקף משפטי מחייב לצוואה. כאשר הנפטר לא הותיר אחריו צוואה, חלוקת העיזבון תתבצע על פי הכללים הקבועים בחוק הירושה, השתכ"ה-1965, יש לבקש צו ירושה המצהיר מיהם היורשים החוקיים של המנוח. בשני המקרים לאחר הגשת הבקשה לרשם, מתפרסמת הודעה על הגשת הצו בעיתונות היומית וקיימת אפשרות, לכל מי שמעוניין, להגיש תוך 14 ימים, התנגדות לצו קיום צוואה או התנגדות לצו ירושה. חשוב לציין שמרגע שהוגשה התנגדות כאמור הדיון בצו מועבר לבית המשפט לענייני משפחה.

הליך הגשת ההתנגדות.

הליך הגשת התנגדות לבקשה לצו ירושה או לצו לקיום צוואה הינו הליך משפטי-ביורוקרטי אשר מומלץ לבצע בסיוע של עורך דין הבקיא בתחום. ההתנגדות צריכה להיות מוגשת בליווי תצהיר המאומת על יד עורך דין ולפרט את נושא ההתנגדות ונימוקי ההתנגדות. עוד יש לצרף את המסמכים עליהם מבוססת ההתנגדות, אישור על תשלום אגרה וייפוי כוח לעורך דין, במידה ומגיש ההתנגדות מיוצג.

עילות התנגדות לצו ירושה.

בקשה להתנגדות למתן צו ירושה תוגש לרוב באחד משני מקרים. אם ידוע לגורם כלשהו כי המנוח כן השאיר צוואה או כאשר נטען כי ישנם יורשים שאינם מוזכרים בבקשה או שיורשים שכן מוזכרים בבקשה אינם יורשיו של המנוח. כאמור מרגע שהוגשה התנגדות הדיון מועבר לבית המשפט לענייני משפחה שיכריע האם אכן קיימת צוואה תקפה או לחלופין להכריע מי הם יורשיו של המנוח. כך בחודש דצמבר 2012 דן בית המשפט לענייני משפחה בהתנגדות לבקשה למתן צו ירושה. הבקשה למתן צו הירושה הוגשה על ידי מי שהייתה אשתו של המנוח בזמן פטירתו. ילדיו של המנוח הגישו התנגדות לבקשה בטענה שמאחר המנוח ואשתו החלו בהליכי גירושין (ביוזמת האישה), ולאור מערכת היחסים ביניהם היא אינה נחשבת "לבת זוג" ועל כן אינה זכאית לרשת את המנוח. בית המשפט דחה את ההתנגדות וקבע כי הכלל הינו שאישה שהייתה נשואה לבעלה בזמן פטירתו זכאית לרשת אותו, וטיב מערכת היחסים ביניהם אינה רלבנטית לעניין (ת"ע 23303-07/12 עזבון המנוח מ.ט. ז"ל נ' ע.ט.).

עילות התנגדות לצו קיום צוואה.

התנגדות לבקשה לצו קיום צוואה היא בעצם טענה שהצוואה לגביה מבוקש הצו פגומה, אינה תקפה או פסולה. ישנן עילות רבות המאפשרות הגשת התנגדות:

• ידוע על קיומה של צוואה נוספת, מאוחרת לזו שלגביה התבקש הצו.
• ידוע שישנם פגמים בצוואה (לדוגמא הצוואה לא חתומה או אין עליה תאריך);
• הצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המנוח.
• המנוח לא היה כשיר לחתום על צוואה.
• הצוואה ניתנה תחת השפעה בלתי הוגנת.
• הצוואה ניתנה תחת לחץ, איום או אונס.
• אחד מהנהנים מהצוואה השתתף בעשייתה.

כפי שצוין, ברגע שהוגשה התנגדות, הדיון בבקשה למתן צו לקיום צוואה מועבר לבית המשפט לענייני משפחה אשר ידון בטענות שהועלו בנוגע לצוואה ויפסוק האם יש מקום לתת צו לקיומה או שמא מדובר בצוואה פסולה או לא תקפה.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: