התנגדות לצוואה

מאת: עו"ד אלי שמעוני

הזכות להגיש התנגדות לצוואה מוקנית לכל אדם ואדם, כאשר את ההתנגדות עליו להגיש לרשם לענייני ירושה לא יאוחר מ- 14 ימים לאחר יום פרסום הגשת הבקשה לצו קיומה של הצוואה בעיתונות וברשומות.

ישנן מספר מצומצם של עילות, אשר ניתן להעלות בהתנגדות ולבסס את ההתנגדות לקיום הצוואה עליהן ואותן ניתן לחלק לשתיים, קרי, טענות בדבר היותה של הצוואה פסולה עקב פגמים שנילוו לכתיבתה ולהבדיל טענות בדבר קיומה של צוואה אחרת, אשר לטענת המתנגד, גוברת על הצוואה שנתבקש לגביה צו קיום.

התנגדות לצו קיום צוואה.

להתנגדות ישנו היבט טכני, הכולל תשלום אגרה, מילוי טופס פתיחת הליך, צירוף תצהיר ערוך כדין ומאומת על-ידי עורך דין ועוד מספר דרישות פורמליות, אך אין לראות בה בשום פנים ואופן עניין פשוט וטכני, שכן מדובר בבקשה מורכבת ומפורטת שיש לדקדק בה לפרטי פרטים. זאת, כאמור, בתוך 14 ימים ממועד פרסום הגשת הבקשה לקיום הצוואה, שכן הרשם לענייני ירושה ובית המשפט לענייני משפחה ייעתרו רק במקרים חריגים במיוחד להגשה באיחור.
לאור מורכבות העניין מומלץ להיעזר בהגשת התנגדות לצו קיום צוואה בעורך דין הבקיא בתחום ובעל ניסיון רב, שכן ההתנגדות הינה, רובה ככולה, מבוססת על טענות משפטיות, לרבות החוקים והתקנות הרלוונטיים וכן על החלטות בתי המשפט במקרים קודמים, אשר להם היו מאפיינים דומים.

העילות עליהן ניתן לבסס התנגדות.

כמוסבר בראשית המאמר, מספר העילות כנגד מתן צו קיום צוואה הינו מצומצם, כאשר בהתנגדות ניתן לטעון שיש יותר מעילה אחת ואף רצוי בהחלט כי ההתנגדות תתבסס על כמה שיותר עילות.
את העילות הנ"ל ניתן לחלק לאלו שעל-בסיסן ניתן לטעון כי בצוואה שרשם הירושות נתבקש להורות על קיומה נפלו פגמים ולפיכך פסולה היא ולהבדיל, לטעון, כי גם אם מדובר בצוואה שלא נפל כל פגם בעריכתה, אין לקיימה, שכן אין היא צוואתו האחרונה של המצווה. זאת, בהסתמך על הכלל הבסיסי, לפיו צוואתו האחרונה של אדם היא הקובעת ועל-פיה יישק דבר.
באשר לעילות המתבססות על פגמים בעת עריכת הצוואה, הרי שאלו מתייחסות למקרים בהם מדובר בצוואה שאינה משקפת את רצון המצווה, שכן הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, כגון תחת לחץ או איום. לכך ניתן להוסיף, כי גם במקרה בו צוואה נערכה בנוכחות אחד או יותר מהמוזכרים בצוואה יש טעם לפגם וניתן לבסס על כך התנגדות לקיום הצוואה.
חשוב להבין, עם זאת, כי בהתאם לפסיקת בתי המשפט (עמ"ש 14981-09-11 ובע"מ 2035/13) לא ניתן להגיש התנגדות לצוואה, אף אם נפלו פגמים בעריכתה ונכתבה היא תחת השפעה פסולה, כל עוד המצווה עודנו בחיים, שכן אין מדובר בחוזה וכי ממילא לא מקנה הצוואה זכות לאף אדם כל עוד המצווה חי וכל הזכויות המפורטות בצוואה מתגבשות רק לאחר מותו של אותו מצווה.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין בהרצליה ובתל אביב, עוסק בתחום האזרחי/מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

img

עו"ד אלי שמעוני

עו"ד אלי שמעוני בוגר תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובעל תואר שני במנהל עסקים (MBA) ומביא ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו. בנוסף, עו"ד שמעוני בוגר קשת רחבה של הסמכות מקצועיות בתחומי המשפט האזרחי, הבנקאות, הציות, הקניין הרוחני, הממשל התאגידי ועוד… תחומי העיסוק העיקריים של עו"ד שמעוני: ליטיגציה אזרחית ומסחרית, תובענות ייצוגיות, גישור ובוררות, קניין רוחני, חברות, תביעות ייצוגיות, מקרקעין, צוואות וירושות, תביעות כספיות, מטבעות קריפטוגרפיים, בנקאות, ציות והשקעות.

    לייעוץ וקביעת פגישה השאירו פרטים ונחזור בהקדם: